Dr n. med. Jakub Śliwa
Specjalista Ginekologii i Położnictwa

tel: 606 52 82 61

Konsultacje:
Wtorki godz.15.30 - 19.30

Rejestracja telefoniczna: 71 758 24 30
Poniedziałek - piątek godz. 7:00-21:00
Sobota 7:00-15:00

Histeroskopia – diagnostyka jamy macicy

Histeroskopia – diagnostyka jamy macicy.

Histeroskopia (HSC) to nowoczesna metoda diagnostyki jamy macicy zaliczana do tzw. technik małoinwazyjnych, gdzie przez przysłowiową "dziurkę od klucza" możliwa jest zarówno ocena, jak i leczenie wnętrza macicy.

Zaletą histeroskopii jest to, że odbywa się ona bez rozcinania powłok brzusznych. Dzięki zastosowaniu cienkich instrumentów optycznych o szer. 3-5 mm, praktycznie bez rozszerzania kanału szyjki, lekarz wprowadza do wnętrza macicy optykę histeroskopu. Histeroskopia zwykle nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi, a jedynie z niewielkim dyskomfortem, dlatego jest wykonywana bez znieczulenia lub wyłącznie w krótkotrwałym znieczuleniu miejscowym. Co więcej, procedurę wykonuje się w gabinecie ginekologicznym w czasie jednej wizyty.

Podczas zabiegu lekarz ocenia kształt jamy macicy oraz wygląd błony śluzowej, a przy podejrzeniu zmian patologicznych pobiera wycinki błony śluzowej do badania histopatologicznego. Metodą histeroskopową można również usunąć zmiany patologiczne z macicy: polipy, mięśniaki czy zrosty wewnątrzmaciczne.

Wskazaniami do jej wykonania są przede wszystkim nieprawidłowe krwawienia maciczne: obfite i przedłużające się miesiączki, krwawienia międzymiesiączkowe oraz krwawienia po menopauzie. Szczególnie krwawienia u kobiet po menopauzie wymagają wyjaśnienia i weryfikacji histopatologicznej, gdyż mogą być objawem toczącego się w jamie macicy procesu nowotworowego. Inne wskazania do histeroskopii to: diagnostyka w przypadkach niepłodności, podejrzenie wad wrodzonych macicy oraz przed planowanymi zabiegami operacyjnymi.

Zapraszam na konsultacje wszystkie Panie zainteresowane histeroskopią.