Dr n. med. Jakub Śliwa
Specjalista Ginekologii i Położnictwa

tel: 606 52 82 61

Konsultacje:
Wtorki godz.15.30 - 19.30

Rejestracja telefoniczna: 71 758 24 30
Poniedziałek - piątek godz. 7:00-21:00
Sobota 7:00-15:00

Cytologia - profilaktyka raka szyjki macicy

Rozmaz cytologiczny z szyjki macicy jest podstawowym badaniem diagnostycznym w profilaktyce stanów przedrakowych (CIN - cervical intraepithelial neoplasia) oraz raka szyjki macicy.

Pobranie cytologii polega na założeniu wziernika pochwowego i zastosowaniu specjalnej miękkiej szczoteczki, którą lekarz wykonuje obrotowy ruch na powierzchni tarczy szyjki macicy. Następnie przenosi materiał na szkiełko, utrwala specjalnym preparatem i przesyła do oceny mikroskopowej, wykonywanej przez specjalistę patomorfologa.

Łatwość pobrania rozmazu z tarczy szyjki macicy pozwala na wykonanie cytologii podczas rutynowego badania ginekologicznego. Procedura pobrania cytologii jest praktycznie bezbolesna i szybka. Wymaga jedynie przestrzegania kilku prostych zasad. Przez 3-4 dni przed pobraniem należy powstrzymać się od stosunków płciowych, zaprzestać stosowania globulek dopochwowych przeciwzapalnych, antykoncepcyjnych oraz nie wykonywać irygacji pochwy. Optymalnie rozmaz z szyjki macicy powinien być pobierany 3-4 dni po zakończonym krwawieniu miesiączkowym.

Uzyskany wynik badania trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym w celu ustalenia dalszego indywidualnego postępowania.

Zaleca się wykonywanie cytologii wszystkim kobietom po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Następny rozmaz cytologiczny standardowo pobiera się po roku. Jeśli kolejny wynik jest prawidłowy badanie można powtarzać co 3 lata. Natomiast u kobiet o podwyższonym ryzyku lub w przypadku występowania nieprawidłowości zaleca się inny schemat kontroli (co 4-6 miesięcy) oraz zastosowanie dodatkowych metod diagnostyki szyjki (kolposkopia, wycinki z szyjki macicy, test HPV DNA, test HPV mRNA).

Zapraszam wszystkie Panie na wizytę kontrolną i wykonanie cytologii.